Naša extra ponuka káv

EBENICA HARMONELLE
Zrnková, Mletá, 220g
od 11,20€

SKLADOVANIE KÁVY - Ako správne skladovať kávu

Vaša čerstvá, vôňavá a práve zakúpená káva si vyžaduje rovnako starostlivé zaobchádzanie aké zrnkám venoval jej výrobca. Od času kúpy balíčka kávy je jej osud vo vašich rukách.
Predtým ako pristúpite k príprave kávy, je dôležité, aby ste kávu správne skladovali. Je pár dôležitých drobností, ktoré je potrebné dodržať k tomu, aby ste ju nepripravili o jej dokonalosť, vôňu a chuť. To sa Vám už nikdy nemusí stať, ak dodržíte nasledovné zásady skladovania kávy.

zrnkova kava - obchod s kavou

Svetlo a vzduch sú najväčší nepriatelia kávy

Ak máte kávu ešte stále vystavenú v kuchyni pri okne v sklenenej nádobe, tesne nad radiátorom alebo na digestore, rýchlo s ňou na suché a hlavne tmavé miesto.
Tam na ňu nedosiahnu slnečné lúče. Ideálne je, ak dáte kávu do tmavej dobre uzatvárateľnej nádoby. Zvlášť ak nemáte temnú špajzu alebo miesto v skrinke. Dobre poslúži aj kávový sáčok alebo plechovka, v ktorých ste si svoju obľúbenú kávu kúpili. Treba ich mať však vždy dôkladne uzavreté.

Skladovanie kávy v tme. To je prvá zásada. Priame slnečné svetlo totiž káve škodí, rýchlejšie sa vytráca jej chuť a aróma.

Druhý nepriateľ kávy je vzduch. Káva výborne absorbuje pachy (aj preto sa využíva v parfumériách na neutralizáciu vôní), takže ak necháte otvorený sáčok s kávou, postupne do seba káva natiahne vlhkosť a arómy z okolia. Preto je dôležité balíček kávy po otvorení vždy dobre uzavrieť. Napríklad potravinovými štipcami, ktoré používate v domácnosti alebo veľkými kancelárskymi spinkami, ktoré máte v práci.
 

Teplo je ďalší faktor, pred ktorým sa treba mať na pozore. Káva nemá rada extrémne teploty, teda príliš vysoké ani príliš nízke. Pre ilustráciu – dobré kávové spoločnosti, ktoré dbajú o kvalitu produktu, neposielajú kávu svojim zákazníkom, keď sú extrémne horúčavy, pretože dobre vedia, že pri preprave napr. v nákladnom aute je káva vystavená ešte väčšej teplote, než aká je v okolitom prostredí.
 

skladovanie kavy - obchod s kavou

Skladovanie kávy v chladničke nie je celkom vhodné

Toľko diskutované skladovanie kávy v chladničke je špeciálnou témou. Chladnička síce spĺňa podmienku tmy, ale chlad blízky nule naozaj nie je nutný. Bohato stačí mať kávu uzatvorenú v utesnenej dóze položenej v skrinke. Káva totiž absorbuje vlhkosť a pachy a mohli by ste byť nepríjemne prekvapení, že si z chladničky vyberiete kávu s príchuťou šunky, cibule alebo niečoho oveľa "lepšieho". Stačí k tomu, aby uzáver balenia kávy trochu vzduchu prepúšťal.

skladovanie kavy - obchod s kavou


Pre tých, ktorí hľadajú dokonalosť a sú pripravení trochu investovať, odporúčame špeciálne nádoby na skladovanie kávy. Okrem pekného dizajnu sú tieto nádoby schopné odsať zo seba vzduch, čím si uskladnená káva vytvára vlastné vhodné prostredie. Perfektne poslúži aj plechovka kávy Gurmánka - zrnková alebo mletá, ktorú si u nás môžete kúpiť. Telo plechovky uzatvára gumený vrchnák, ktorý výborne tesní. A máte po probléme :-) .... viac o káve Gurmánka sa dozviete na stránke www.gurmanka.sk
 

kava Gurmanka - obchod s kavou

Zrnková káva a mletá káva – ak to je možné, meľte len na čerstvo

Veľmi dôležité pravidlo na záver: ideálne je kupovať si zrnkovú kávu a v tomto stave ju tiež skladovať. Pomeľte si vždy len toľko zrniek, koľko kávy aktuálne potrebujete pripraviť. Zrnká kávy totiž nestrácajú na kvalite tak rýchlo ako zomletá káva. Ak máte automatický kávovar, nasypte do násypky len menšie množstvo kávy, ktoré budete meniť v priebehu jedného dňa a na druhý deň zase trochu dosypte. Vyhnete sa tak tomu, že do násypky nasypete kávu, ktorá vám vystačí napríklad na týždeň a počas toho týždňa zvetrá a nebude tak dobrá, ako by mohla byť.
 
Veríme, že vám dnešné zásady skladovania kávy pomôžu na ceste za lepšou kávou doma alebo v práci.
 
Príjemný deň s výbornou kávou vám želá
OBCHODsKAVOU.sk

 

HOTLINE, Pon-Pia, 09:00-15:00
0917 853 555
Prevádzkovateľ
obchodskavou.sk