Naša extra ponuka káv

EBENICA HARMONELLE
Zrnková, Mletá, 220g
od 11,20€

KOZY ALEBO ORIENT? História kávy alebo fakty, ktoré ste možno nepoznali.

Káva je opradená neraz krásnymi povesťami, či už ide o jej názov, pôvod alebo objavenie účinkov. Niektoré sú celkom zaujímavé až úsmevné. Dnešný Kávový Žurnál venujeme histórii kávy.

 

Ako vznikol názov Káva
Podľa jednej z povestí vznikol výraz "káva" podľa etiópskej provincie Kaffa, v ktorej sa kávovníky hojne pestujú.
Iná povesť rozpráva o tom, že názov nápoja vznikol z arabského gahwat al-Bühne, čo znamenalo víno z bôbov. Arabi začali kávu čoskoro považovať za náhradu vína.

 Tancujúce kozy
Trochu úsmevná historka sa traduje o tom, ako ľudia prišli na povzbudzujúce účinky kofeínu, ktorý je v káve obsiahnutý. Objaviteľom bol údajne pastier kôz, ktorý najprv nedokázal pochopiť, prečo sú kozy pasené na niektorých etiópskych pastvinách nezvyčajne čulé a aktívne. Došlo mu neskôr, že za to môže ker, z ktorého požierali bobule. Neskôr však pochopil, aké blahodárne účinky káva, respektíve kofeín v nej, má.
V dedine, kde pastier býval, nechal opát, ktorému sa so svojím poznatkom zveril, natrhať listy a bôby kríka a uvariť ich. Tak vznikla prvá káva.

 


Orient a kupci
Káva a Orient k sebe patria, ale ako a prečo? Pitie kávy sa rozšírilo z pravlasti - Etiópie - skôr než samotné pestovanie, a to v 15. storočí. Najmä vďaka obchodníkom.
Bol to práve Orient, Arabský polostrov, kde vznikali prvé kaviarne s osobitou atmosférou, v ktorých hostia mohli potešiť svoju myseľ i svoje telo lahodným mokom. Navštevovanie kaviarní oslávilo najväčší úspech v Turecku, ale tie najkúzelnejšie vznikali v okolí Mekky a Mediny. Neskôr sa z Orientu dostalo popíjanie kávy aj do Európy a zvyšku sveta. V Európe bolo priekopníkom Taliansko, konkrétne Benátky, kde vznikla prvá európska kaviareň. Volá sa Florián a funguje dodnes.

 Káva na našom území
Prvá kaviarenská výbava na našom území pozostávala z vedra, v ktorom sa miešala voda s kávou a trstinovým cukrom, z naberačky a niekoľkých hrnčekov. Patrila istému Arabovi, údajne sa volal Jiří Deodat. Kávu varil doma a putoval s ňou po pražských uliciach na konci 17. storočia. V roku 1714 získal meštianske právo a mohol si otvoriť vlastnú kaviareň.

Vznik prvých kaviarní v Bratislave bol ovplyvnený životom vo Viedni a Budapešti. Stávali sa centrom spoločenského a intelektuálneho života. Mešťania, umelci, obchodníci a intelektuáli sa stretávali pri dobrej káve a živo diskutovali. V polovici minulého storočia museli byť mnohé kaviarne zatvorené, považovali sa totiž za buržoázny prežitok. Návrat k typickému kaviarenskému životu sa začal až po nežnej revolúcii.

V dnešnom období je rast počtu kaviarní ovplyvnený popularizáciou kávy ako nápoja moderného súčasného človeka. Občas si do kaviarne zájdeme všetci.
Veď každý z nás má tú svoju obľúbenú, však? :-)

 
Príjemný deň s výbornou kávou vám želá
OBCHODsKAVOU.sk

 

HOTLINE, Pon-Pia, 09:00-15:00
0917 853 555
Prevádzkovateľ
obchodskavou.sk